Duyurular : Ücretsiz aranabilen çağrı numaralarımız: 0800 606 5 606 - 0850 304 91 67

    Sıkça Sorunlan Sorular

İnternet Servis Sağlayıcı (ISS) nedir?
Bireysel ve kurumsal müşterilerine; ses, data, genişbant internet erişimi, toplu ses taşıma ve kiralık veri hattı hizmetleri ve katma değerli servisler sunan Bilgi teknolojileri kurumundan lisans almış internet dağıtan şirketlerdir.
Sistem nasıl çalışır?

Kablosuz internet, pop noktasına kurulan antenler vasıtası ile havadan taşınır. Hizmet alacak olan binanın yüksek noktasına kurulan alıcı anten ile, interneti pop noktasından alır, kablosuz erişim noktasına veya direk bilgisayara aktarır.

• Yüksek hızda internet için sabit telefon hattına ihtiyaç var mı?

Kablosuz internet hizmetimizi kullanırken sabit telefon hattı gerekmemektedir.

• Taahhüt istiyormusunuz ?
Hayır.
• Neden bu kadar ucuz ?
İnternet erişimini kablosuz olarak sunduğumuz için ilk yatırım maliyetlerimiz diğer firmalara göre az,bu avantajı tarifelerimize yansıtarak en ucuz fiyat garantisi ile hizmet vermekteyiz.
• Tarifedeki fiyat dışında ekstra bir ücret çıkar mı ?
Tarifeki fiyat dışında herhangibir ek ücret ödemezsiniz.
• İnternet hizmetiniz hakkında bilgi alabilirmiyim?
Ekonomik internet hizmetleridir.Kablosuzdsl KDSL TELEKOMÜNİKASYON INTERNET BİLİŞİM VE HİZ ELEKTRONİK SANAYİ LTD.ŞTİ.  ,Bilişim teknolojileri kurulu ve Ulaştırma bakanlığından lisanslı bir internet servis sağlayıcı firmadır.Sabit hat olmaksızın,taahütsüz olarak ekonomik internet hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.Üstelik kota sınırlamamız yok.Bu sayede kota aşım ücreti ödemezsiniz.

• KablosuzDSL’e nasıl bağlanabilirim?
Eğer ‘KablosuzDSL’ sinyalimizi kablosuz cihazlarınızda gören bir bölgede iseniz,ekonomik internet hizmetimizden günlük,haftalık,aylık veya istediğiniz sürelerde ön ödemeli olarak yararlanabilirsiniz.Üstelik kendi kullanıcı adınız veya şifreniz ile ‘kablosuzdsl’i gördüğünüz her yerde cihazınız ile  bağlanabilirsiniz.

• Aboneliğim sürecinde hizmette bir aksama olursa size nasıl ulaşabilirim?
Internet sitemizden yada ilgili abone merkezlerinden ulaşabilirsiniz.
Çalışma saatlerimiz sabah 08:00 ile akşam 19:00 dur. Bu saatler dışında sistemimize bırakacağınız mesajlar bir sonraki gün çalışma saatlerimiz içerisinde değerlendirilecektir.
• Nasıl başvuru yapabilirim?
Internet sitemizden yada ilgili abone merkezlerinden . Yetkili Personellerimiz sizi en kısa süre içinde sizi arayacaktır.
• İnternetimi başkaları ile paylaşabilirmiyim ?
Abonelere verilen kullanıcı adı ve şifrenin paylaşılması durumunda oluşabilecek bilişim suçları hesap sahibi aboneye aittir. Ayrıca kullanıcı adınız bir başkası tarafından kullanımda olduğu sürece sizin aynı kullanıcı adı ve şifreyle internet erişiminiz olmayacaktır.
• Çevremizde sizin gibi kablosuz internet dağıtan kişiler var,güvenlimi ?
Kablosuz internet dağıtım ı birçok bireysel kişi tarafından lisans olmadan illegal olarak yapıldığı görülmektedir. İnternet erişimi hizmeti alacağınız firmaların yetki belgesini sorgulayın,Bilgi Teknolojileri Kurumunun listesinde yer almayan firmaların sunacağı internet erişimi güvenli değildir.
• Kablosuz sinyalinizi görüyorum yinede wireless adaptör almam gerekir mi ?
Hayır Gerekmez , adaptör olmadan yapılan aboneliklerde yaşanacak hız sorunları veya bağlantı kopmaları firmamızın sorumluluğunda olmayacaktır.
• Anten üzerindeki taşınan verilerimiz ne kadar güvenli ?

Havadan giden sinyaller veriye dönüştüğü sırada WPA2 ile şifrelenmektedir. WPA2 bilinen en güvenilir kablosuz şifreleme yöntemidir.

• Kötü hava şartlarında örneğin kar, yağmur ve lodosta internetim kesilir mi ?

Yağmur ve kar için %99.9 kesintisiz hizmet için altyapı planlaması yapılmaktadır ve sistem bu şekilde çalışmaktadır. Yağmur ve karda kesinti yaşayabilecek noktalara hizmet vermemekteyiz.

• POP noktanızda elektrik arızası çıkınca ne yapıyorsunuz ?

POP noktamız 15 saat enerjisiz çalışacak UPS desteği ile çalışmaktadır.
• Kullanıcı adımı ve şifremi girdiğim halde tekrar giriş sayfası açılıyor ?
Lütfen öncelikle online işlem merkezine giriş yaparak kalan kotanızı ve sürenizi sorgulayın, eğer kotanız veya süreniz dolmadığı halde sürekli giriş sayfasına yönlendiriliyorsanız lütfen bilgisayarınızı tamamen kapatıp 15 dakika sonra açın ve tekrar giriş yapmayı deneyin. Sorun düzelmez ise teknik destek hattımızı arayarak yardım alabilirsiniz.
• Kablosuz ağ listesinde hiç bir ağ adı görünmüyor ?
Cevap a:Kablosuz ağ listesinde hiçbir ağ adı görünmüyorsa kablosuz ağ adaptörünüz bilgisayar üzerinden kapatılmış, devre dışı bırakılmış veya sürücü yazılımı silinmiş olabilir. Bu üç sebep üzerinde bilgisayarınızda inceleme yaparak sorununuzu düzeltebilirsiniz.
Cevap b: Yukarıdaki sorunlardan hiç biri bilgisayarınızda olmadığı halde kablosuz ağ adı görünmüyorsa çevrenizde hiç bir kablosuz ağ yayını yok demektir.
Cevap c: Bulunduğunuz konumda daha önce “KablosuzDSL internet”ağına bağlanmanıza rağmen şu anda aynı konumda bağlanamıyorsanız lütfen teknik destek hattımızı arayınız.
• İnternet sayfaları açılıyor fakat msn messenger, yahoo messenger vb iletişim programları ile ilgili bağlantı sorunları yaşıyorum ?

İnternet erişiminiz olduğu halde msn vb. programlarda bağlantı sorunları yaşıyorsanız, bu sorunlar genellikle program üreticilerinden kaynaklanmaktadır. Çözüm için öncelikle bir süre bekleyerek tekrar deneyiniz eğer yine de bağlanamıyorsanız kullandığınız programın yeni sürümleri çıkmış olabilir, programın ilgili web sitesinden yeni sürümü indirerek sorununuzu çözebilirsiniz.
• Sinyal gücüm çok düşük ne yapabilirim?

Sinyal gücünüz çok düşük ise öncelikle bağlantı kurduğunuz konumu değiştirerek en iyi sinyal aldığınız konumda bağlantı kurmayı deneyiniz. Yine de sinyal gücü değeri aynı ise bizimle irtibata geçebilir ve çözüm alabilirsiniz.
• Masaüstü bilgisayarım var kablosuz internet kullanabilir miyim?

Masaüstü bilgisayarınız için wireless adaptör alarak kablosuz internet hizmetini kullanabilirsiniz.
• Evimde 2 adet bilgisayar var tek bir hesap ile iki bilgisayarımdan internete bağlanabilir miyim?

Tek bir hesap ile aynı anda iki bilgisayar ile bağlantı kurulamaz, ancak bağlı olduğunuz bilgisayardaki internet bağlantınızı keserek diğer bilgisayarınızdan internete erişebilirsiniz, Yada diğer paketlerimizden satın alarak çoklu giriş yapabilirsiniz.
• Kablosuz internet kullanıcısıyım, internetimi sadece hesabımı açtığım yerde mi kullanabilirim?

KablosuzDSL internet kapsama alanları dahilinde istediğiniz yerden internete bağlanabilirsiniz.
• Bazı sayfalar açılıyor bazı sayfalar açılmıyor sorun neden olabilir?

Açılmayan sayfalar geçici bir süre için veya tamamen hizmet dışı kaldığı için erişemiyor olabilirsiniz.

 

 

Aklınıza takılan diğer sorular için iletişim formunu kullanarak bize sorabilirsiniz. Yetkili personelimiz en kısa süre içerisinde size bilgi verecektir.


active

Canlı Destek Hattı

x _

Şu an mesai saatleri dışındayız. Aşağıdaki formu kullanarak bize eposta atabilirsiniz.


KDSLTech

Sizde bizim bayimiz olmak ister misiniz?

EVETyada Hayır